Skupština Lokalnog partnerstva za pilot područje koje obuhvaća Benkovac, Biograd na moru, Lišane Ostrovičke, Polaču, Pašman, Pakoštane, Stankovce, Sv. Filip i Jakov i Tkon 7. srpnja je usvojila smjernice na kojima će se temeljiti Lokalna razvojna strategija pilot područja.
Nacrt Lokalne razvojne strategije nastao je tijekom višednevnih radionica koje su u lipnju i početkom srpnja vodili Vasillis Bellis i Michael Hegarty.
Lokalna akcijska grupa koju čine opunomoćenici lokalnih samouprava, predstavnici Zadarske županije, Udruženja obrtnika Zadar, UNDP-a, ZADRA-e (Razvojna agencija Zadarske županije), Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu, te udruga “Eko-Zadar“ iz Zadra, “Donje more“iz Tkona i Udruge proizvođača povrća Zadarske županije i zadruga “Orkula“, “Vino i masline“ i “List“ osnovana je kako bi implementirajući Leader pristup u okviru projekta PHARE 2005 “Izgradnja institucionalnih kapaciteta i podrška provedbi SAPARD/IPA-RD programa u Hrvatskoj”, stvorila pretpostavke za povlačenje financijskih sredstava iz fondova Europske unije u čemu ima potporu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja.
Nacrt Lokalne razvojne strategije u rujnu bi trebao prerasti u strategiju razrađenu po aktivnostima koje će provoditi buduća Lokalna razvojna agencija čiji će zadatak biti usmjeravanje razvitka pilot područja prema zacrtanim smjernicama. U tu svrhu Lokalna razvojna agencija dobit će i konkretnu financijsku potporu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja.
Održivi razvitak i očuvanje okoliša u cjelini pojavljuju se kao temelj svih smjernica razvoja, a same smjernice koje će biti dorađene u rujnu odnose se na unaprjeđenje gospodarenja morem i morskim resursima u cilju zadržavanja otočkog stanovništva, poticanje obrtnika na bavljenje tradicionalnim zanatima, razvitak ruralnog turizma što uključuje i davanje potpora proizvodnji zdrave hrane, ali i varijacije u smislu ponude u vidu aktivnog i avanturističkog turizma, te zdravstvenog turizma. Velik značaj dat je stvaranju pretpostavki za razvitak poljoprivredno-prehrambenog sektora, te procjeni postojeće komunalne infrastrukture neophodne za razvitak pilot područja. Lokalna razvoja strategija predviđa i poticanje poduzetništva mladih, ali i omogućavanje društveno aktivnog djelovanja mladih osoba, te afirmaciju kulturne baštine putem sajmova i izložbi.
Posao koji čeka Lokalnu akcijsku grupu i buduću Lokalnu razvojnu agenciju je pronalaženje subjekata; obrtnika i malih poduzetnika, koji bi iskazati interes za unaprjeđenje postojećih ili pokretanje novih djelatnosti koje u okviru Lokalne razvojne strategije vode većem zapošljavanju domaćeg stanovništva. Upravo oni bit će korisnici sredstava Fondova Europske unije.