
Partnerski projekt komunalnog poduzeća Čistoća d.o.o. i udruge “Eko Zadar“ „Reciklirajmo zajedno“ unatoč nesvakidašnjoj situaciji s koronavirusom nastavljen je druženjem s našim starijim sugrađanima.
Kako ove godine zbog epidemioloških mjera nismo bili u mogućnosti posjetiti domove za umirovljenike, projekt „Reciklirajmo zajedno“ predstavili smo starijm sugrađanima na druženju i oslikavanju platnenih vrećica na otvorenom, ispred ureda udruge.
U veselom ozračju predstavili smo metode razdvajanja otpada, načine smanjenja otpada, njegove oporabe, te posljedice negativnih učinaka neodgovornog ponašanja na planet Zemlju. U prvom redu istakli smo štetnost korištenja plastičnih vrećica u svakodnevnom životu i potrebu zamijene plastičnih vrećica platnenim.
Zašto su plastične vrećice štetne?
Plastične vrećice su vrlo popularne i to zbog karakteristika kao što su niska cijena, mala težina i praktičnost. Upravo zbog toga ih svi više – manje koristimo svakodnevno i u različite svrhe, a da pri tom ne razmišljamo koliko će toj vrećici, kad završi u smeću, trebati da se razgradi?
Plastične vrećice uzrokuju velike ekološke probleme jer se desetljećima raspadaju na manje dijelove te se na kraju raspadnu u plastičnu prašinu, vrlo nepoželjnu u okolišu jer kontaminira ekosustave i završava u našoj hrani i vodi.
Što se može učiniti umjesto korištenja plastičnih vrećica?
Mogu se koristiti platnene vrećice umjesto uobičajenih plastičnih.
Samo jedna platnena vrećica zamijeni i do 1.000 plastičnih vrećica, a čovjek može uštedjeti i preko 22.000 plastičnih vrećica samo ako se odluči za ekološku alternativu. Zabranom plastičnih vrećica spasile bi se stotine tisuća životinja, sačuvali prirodni resursi i očuvali ekosustavi.
Platnene vrećice su praktične, ekološke i trajne. Odbacite plastične vrećice i zamijenite ih platnenima – tako pridonosite stvaranju čišćeg, zdravijeg svijeta, bez nasilja prema životinjama i prirodi.
Ne možemo prestati biti potrošači, ali svakako možemo postati odgovorniji!
U kreativnom dijelu današnjeg druženja nastale su vedre kreacije platnenih vrećica koje su naši sugrađani ponijeli sa sobom za već sutrašnje odgovornije „šopingiranje“. Svaki sudionik dobio je brošuru o recikliranju plastike i papira i jednu žutu vrećicu za odvajanje PET otpada koje je osigurala Čistoća d.o.o. Zadar.
Bila je ovo još jedna aktivnost iz projekta „Reciklirajmo zajedno“ koja je promicala ekološka načela i aktivno uključivanje naših starijih sugrađana u zaštitu okoliša i prirode.
Radionicu su pripremile i provele Atana Grbić- Martinović i Linda Šušteršić.
Jeste li znali…
- Plastična vrećica proizvodi se od naftnog derivata kojemu treba gotovo 1.000 godina da se razgradi
- Prema procjenama znanstvenika, 8 milijardi kilograma plastike i plastičnih vrećica svake godine završi u morima i oceanima
- Kada bi samo svaki peti građanin Hrvatske prestao koristiti plastične vrećice, sljedeća bi generacija u prirodi zatekla 199,588.400.000 vrećica manje
- U svijetu se godišnje koristi oko 500 milijardi plastičnih vrećica, odnosno milijun vrećica po minuti
- Prosječan građanin troši oko 1.000 plastičnih vrećica godišnje
- Toksični dim koji nastaje pri spaljivanju plastike ubija stotine ljudi svake godine
- Pri spaljivanju 4 plastične vrećice potroši se onoliko kisika koliko je potrebno čovjeku za jedan dan
- Prilikom razgradnje polietilena od kojeg su vrećice napravljene nastaju mikroskopske otrovne čestice koje prodiru u hranidbeni lanac, kontaminirajući ekosustave te posljedično, hranu i vodu
- Plastika na poljima zaustavlja prolaz kisika i uzrokuje neplodnost tla
- Više od milijun ptica i 100.000 morskih sisavaca ugine svake godine nakon što pojedu ili se zaglave u plastične vrećice
- Irska je 2002. uvela takozvani plastax, porez na plastične vrećice kojim se njihova potrošnja smanjila za 90%