
Gdje s EE otpadom?
Uređaje veličine do 25 cm besplatno predajte u trgovini s oznakom „Preuzimamo EE otpad bez obveze kupnje“. Žarulje možete predati u bilo kojoj trgovini koja ih prodaje, neovisno o veličini.
Prodavatelj EE opreme s maloprodajnom trgovinom koja ima više od 400 m2 prodajne površine za EE opremu i prodaje EE opremu obvezan je na vidnom mjestu istaknuti naljepnicu i informirati građane o preuzimanju EE optada.
Veće uređaje besplatno predajte u trgovinu prilikom kupnje novoga.
Besplatno predajte EE otpad u reciklažno dvorište.
Nazovite besplatan broj 0800 444 110 i dogovorite besplatan odvoz EE otpada s ovlaštenim sakupljačima koji će doći na vašu adresu.
U našem gradu EE uređaje besplatno možete odložiti i u reciklažnim dvorištima u Diklu i Gaženici
Suradnja komunalnog poduzeća Čistoća d.o.o. i udruge „Eko – Zadar“ kroz projekt „Reciklirajmo zajedno“ nastavljena je u Gradskoj knjižnici Zadar s malom grupom naših sugrađana s kojima smo razgovarali o tome kakvih sve vrsta otpada ima i zašto otpad moramo odvojeno prikupljati. Naglasak smo stavili na jednu vrstu otpada – EE otpad.
Što je EE otpad?
Električni i elektronički (EE) otpad čine odbačena električna i elektronička oprema i uređaji ovisni o električnoj energiji. Pravilnim odlaganjem EE otpada čuvamo naše zdravlje te omogućavamo iskorištavanje plemenitih metala i plastike potrebne za proizvodnju novih uređaja.
Električni i elektronički otpad (EE otpad) spada u posebne kategorije otpada. Sadrži vrijedne metalne i nemetalne sirovine koje se dobiju materijalnom oporabom (recikliranjem), a mogu se koristiti i u energetske svrhe. Izdvajaju se i dijelovi koji se koriste za ponovnu uporabu.
Kategorije električne i elektroničke opreme:
– Veliki kućanski uređaji,
– Mali kućanski uređaji,
– Oprema informatičke tehnike (IT) i oprema za telekomunikacije,
– Oprema široke potrošnje i fotonaponske ploče,
– Rasvjetna oprema,
– Električni i elektronički alati (osim velikih nepokretnih industrijskih alata),
– Igračke, oprema za razonodu i sportska oprema,
– Medicinski proizvodi (osim svih implantiranih i inficiranih proizvoda),
– Instrumenti za praćenje i kontrolu,
– Automatski samoposlužni uređaji.
Svake se godine u svijetu proda 300 milijuna računala i milijardu mobilnih uređaja, a 80% ih završi na odlagalištima. Računala i pametni telefoni sadrže elemente opasne po zdravlje ljudi kao što su olovo, živa, kadmij, berilij i arsen – zato se moraju prikupljati i odvoziti odvojeno od ostalog otpada.
Pravilno odlaganje – korisna sirovina
Pravilno odloženi otpad korisna je sirovina. Odvajanje otpada omogućuje recikliranje i ponovnu uporabu čime se štede sirovine i energija, smanjuje onečišćenje okoliša i smanjuje količina novoproizvedenog otpada.
Svi sudionici ove edukativne radionice dobili su po jednu žutu vrećicu za odvajanje PET otpada kao i brošure o recikliranju plastike i papira koje je osigurala Čistoća d.o.o. Zadar, dok smo nekoloko primjeraka promo materijala i brošuru „Možeš i ti“ o aktivnom sudjelovanju u rješavanju specifičnih problema nastalih u okolišu ostavili na info pultu u Knjižnici.
Bila je to radionica koja je promicala ekološka načela i aktivno uključivanje građana u zaštitu okoliša.
Radionicu su pripremile i provele Atana Grbić-Martinović i Linda Šušteršić.