
U sklopu projekta „METAR do bolje klime“ objavljen je dokument „Smjernice za Akcijski plan energetski i klimatski održivog razvitka (SECAP) – Osnaživanje lokalnih vlasti za klimatske i energetske aktivnost“.
Preuzmite: Smjernice za SECAP
Dokument je prije svega namijenjen gradovima i općinama, s obzirom da jedinice lokalne samouprave (JLS) mogu biti pokretači i nositelji energetske tranzicije, te znatno doprinijeti energetskoj neovisnosti lokalnih zajednica. Djelujući lokalno, mogu doprinijeti dobrobiti građana te istodobno podržati globalnu borbu protiv klimatskih promjena jer su mnogi aspekti klimatskih mjera, poput potrošnje energije, transporta i gospodarenja otpadom, u njihovoj nadležnosti. Stoga SECAP-i predstavljaju ključan alat JLS-a u rješavanju klimatskih promjena i promicanju prakse održive energije i klimatske otpornosti. Cilj ovih smjernica je pružiti jedinicama lokalne samouprave opće razumijevanje SECAP-a, njegove uloge u klimatskim politikama, kao i načina financiranja. Dodatni cilj smjernica je pojasniti jedinicama lokalne samouprave važnost njihova angažmana u oblikovanju klimatskih politika.
Akcijski plan energetskog i klimatski održivog razvitka (SECAP) je strateški planski dokument koji lokalnim zajednicama služi kao putokaz za smanjenje emisija stakleničkih plinova, povećanje energetske učinkovitosti i prelazak na obnovljive izvore energije. SECAP je specifični dokument koji se odnosi na planiranje i provedbu mjera za energetsku učinkovitost i prilagodbu klimatskim promjenama na lokalnoj razini. SECAP je obvezan za gradove koji su se pridružili Sporazumu gradonačelnika, što je inicijativa koja okuplja lokalne samouprave u cilju smanjenja emisija stakleničkih plinova i poboljšanja energetske održivosti. SECAP uključuje konkretne aktivnosti, ciljeve i mjere za smanjenje emisija stakleničkih plinova, povećanje energetske učinkovitosti, promicanje obnovljivih izvora energije te prilagodbu lokalnih sustava i infrastrukture na klimatske promjene. Glavna razlika između Strategije zelene urbane obnove i SECAP-a je u tome što strategija obuhvaća širi spektar održivih urbanih obnova i infrastrukturnih aspekata, dok je SECAP specifičan akcijski plan za energetsku održivost i prilagodbu klimatskim promjenama na lokalnoj razini.
Projekt METAR – Mreža za edukaciju, tranziciju, adaptaciju i razvoj provodi udruga DOOR uz partnerske organizacije, Brodsko ekološko društvo-BED, Eko-Zadar, Zelena Istra, Zelena akcija, Forum za slobodu odgoja, Terra Hub, Institut za političku ekologiju, Fakultet elektronike i računarstva iz Zagreba, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu te Grad Zagreb. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.599.995,32 HRK.
Cilj projekta „METAR do bolje klime“ je uspostavljanje trajne tematske mreže kapacitiranih organizacija civilnog društva, jedinica lokalne samouprave i znanstveno-istraživačkih institucija koje će uključivanjem u sve faze razvoja javnih politika doprinijeti tranziciji prema niskougljičnom društvu prilagođenom klimatskim promjenama bez energetskog siromaštva.
Projekt „METAR – Mreža za edukaciju, tranziciju, adaptaciju i razvoj“ financiran je iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.599.995,32 HRK.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Društva za oblikovanje održivog razvoja.