
U sklopu projekta „METAR do bolje klime“ izrađena je publikacija “Krafna za održivost: prikaz četiri hrvatska grada”. Publikacija je rezultat znanstvenih istraživanja provedenih kao dio aktivnosti navedenog projekta.
Publikacijom “Krafna za održivost: prikaz četiri hrvatska grada” istražuje se model odrastničke krafne koji je prilagođen i primijenjen u sklopu projekta “METAR do bolje klime” za istraživanje urbanih aspekata održivosti u Puli, Slavonskom Brodu, Zadru i Zagrebu. Prednost i inovacija modela “krafne” nad drugim modelima sadržana je u mogućnostima cjelovitog poimanja, mjerenja i prikazivanja održivosti, pri čemu se teme od ključnog značenja za pravednu niskougljičnu tranziciju ne odvajaju jedna od druge, odnosno, shvaćaju se aspektom istog problema tj. rješenja.Odrastnička krafna temelji se na pojmovima “planetarnih granica” i “društvenih temelja”, pri čemu “pravedan i siguran prostor djelovanja” (vizualno: “krafna”, “pojas za spašavanje”, “zeleni prsten”) predstavlja prostor unutar kojeg su određeni društveni standardi zadovoljeni bez prekoračenja granica prirodnog sustava koji predstavlja osnovu zadovoljavanja tih standarda. Novitet odrastničke krafne jest u shvaćanju važnosti praćenja i razumijevanja stavova i vrijednosti u općoj populaciji, te modeliranje za održivost u skladu s odrastom i koje omogućuje dostizanje ciljeva i ograničavanje prekoračenja u svim segmentima održivosti.Prema dobivenim rezultatima ni jedan od navedena četiri grada danas ne postiže zadržavanje pokazatelja unutar zelenog prostora krafne, pri čemu ni jedan grad ne postiže potpunu održivost niti u jednom segmentu.
Kako pojedini gradovi stoje u segmentima „priroda“, „društvo“ i „kultura“, pročitajte u publikaciji:
Projekt METAR – Mreža za edukaciju, tranziciju, adaptaciju i razvoj provodi udruga DOOR uz partnerske organizacije, Brodsko ekološko društvo-BED, Eko-Zadar, Zelena Istra, Zelena akcija, Forum za slobodu odgoja, Terra Hub, Institut za političku ekologiju, Fakultet elektronike i računarstva iz Zagreba, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu te Grad Zagreb. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.599.995,32 HRK.
Cilj projekta „METAR do bolje klime“ je uspostavljanje trajne tematske mreže kapacitiranih organizacija civilnog društva, jedinica lokalne samouprave i znanstveno-istraživačkih institucija koje će uključivanjem u sve faze razvoja javnih politika doprinijeti tranziciji prema niskougljičnom društvu prilagođenom klimatskim promjenama bez energetskog siromaštva.
Projekt „METAR – Mreža za edukaciju, tranziciju, adaptaciju i razvoj“ financiran je iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.599.995,32 HRK.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Društva za oblikovanje održivog razvoja.