
Vrijeme provedbe projekta: (siječanj) travanj 2017. – prosinac 2017.
Projekt financira: Grad Zadar, Upravni odjel za razvitak otoka i zaštitu okoliša
Vrijednost projekta: 20.000,00 kn
Nositelj projekta: Udruga za promicanje ekološke proizvodnje hrane, zaštite okoliša i održivog razvoja „Eko-Zadar“
Partner na projektu: „Udruga za prirodu, okoliš i održiv razvoj Sunce“
Cilj provedbe projekta: Zeleni telefon je služba za rješavanje problema zaštite prirode i okoliša. Služi kao servis građanima za dobivanje informacija, prijavljivanje problema / nepravilnosti, pokretanje inicijativa, organiziranje uličnih akcija, medijsko aktualiziranje problema okoliša i prirode. Cilj ovog projekta je potaknuti aktivno sudjelovanje građana i učinkovitiji rad državnih službi te djelovati na brže i savjesnije rješavanje problema zaštite okoliša. Cilj projekta je i poticanje građana/ka na odgovorno ponašanje u domaćinstvima u odnosu na otpad i uopće očuvanje okoliša te na aktivno sudjelovanje u istome putem recikliranja a time i smanjenja otpada iz domaćinstva.
Aktivnosti:
– Dežurstvo na Zelenom telefonu (uključuje kontaktiranje predstavnika/ca lokalnih nadležnih služba)
– Vođenje evidencije pristiglih prijava i upita s ciljem izrade polugodišnje i godišnje analiza rada, te evaluacije projekta.
– Kontaktiranje nadležnih službi provodi se kako bi nadležne institucije imale temelj za poduzimanje radnji i obvezu dostavljanja odgovora
– Sastanak s koordinacijom Mreže ZT-a u svrhu razmjene iskustava u rješavanju prijava i pristupu rješavanju, analiziranja situacije u okolišnom zakonodavstvu, postignuća Mreže i predstojećih izazova, a s ciljem unaprjeđenja kapaciteta organizacija za rad s građanima/kama i institucijama.
– Radionice kreativnog recikliranja: Održat će se 5 radionica. Prvi ciklus radionica odnosi će se na recikliranje papira, gdje će polaznici od novinskog papira izrađivati različite uporabne predmete, dok će se drugi set radionica odnositi na recikliranje tekstila, gdje će se polaznicima pokazati više tehnika ručnog rada (tehnika rezanja kontinuirane niti od starih majica, osnove pletenja i heklanja, te rad prema zadanom kroju..).
– Obilježavanje Europskog tjedna za smanjenje otpada: Eksponati nastali na radionicama kreativnog recikliranja bit će izloženi u atriju Gradske knjižnice Zadar krajem studenog 2017.
– Tisak promo materijala: Platnene vrečice sa porukom o važnosti očuvanja okoliša u kojima ćemo brošuru „Možeš i ti“ dijeliti građanima tokom cijele godine na svim događanjima udruge.
– Izvještavanje javnosti o radu Zelenog telefona održavat će se kontinuirano tokom cijele godine.
Zašto se projekt provodi?
Provedba projekta potaknuta je istraživanjem Mreže Zelenih telefona Hrvatske koja je provela analizu prijava građana koje pristižu na Zelene telefone u Hrvatskoj. Osim utvrđivanja najučestalijih kategorija prijava kao što su otpad, zelenilo i tlo, istraživanje je za cilj imalo edukaciju i osvještavanje građana za samoinicijativu u rješavanju problema okoliša u zajednici.
Projekt također obuhvaća izravno educiranje građana/ka o odgovornom ponašanju koje pridonosi očuvanju okoliša putem recikliranja otpada i putem smanjenja otpada u domaćinstvu. Izravno informiranje i educiranje građana/ka održat će se putem radionica recikliranja papira i tekstila na kojima će se sudionici/ice upoznati s konceptom 3R (Reduce – Reuse – Recycle / Smanjiti – Oporabiti – Reciklirati) kao metodom i načinom smanjenja ukupno odloženog otpada.
Projekt je financiran temeljem Javnog natječaja za financiranje projekata udruga iz područja razvitka otoka i zaštite okoliša na području Grada Zadra za 2017. godinu u području zaštite okoliša, prioritetno područje 2. – sprječavanje nastanka otpada, ponovna uporaba, recikliranje, pravilno postupanje s otpadom.