Udruga „Eko – Zadar“ provodi u Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn edukacije o važnosti recikliranja i oporabe plastike u sklopu projekt Zadar reciklira. Edukacije i radionice su provedene s maturanticama Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn s profesoricama Sandrom Bačić, Ivanom Vitlov i Katom Prskalo. Maturantice, kao buduće tekstilne djelatnice upoznate su s metodama smanjenja otpada, njegovog recikliranja te oporabe. Učenice su učile kako ispravno postupati s odvajanjem tekstilnog otpada obzirom da se samo u Hrvatskoj godišnje proizvede 135 000 tona tog otpada.
Zašto se potruditi oko recikliranja tekstila?
Tekstilna industrija je danas jedna od najvećih zagađivača okoliša, a najviše otpadnog tekstila proizvode kućanstva. Smatra se da je prosječan vijek trajanja odjevnih predmeta oko 3 godine nakon čega se ta odjeća baca. Tekstil tako čini oko 5 % sadržaja jedne kante za otpatke, a barem pola (neki podaci pokazuju čak i 90%) od te količine pogodno je za recikliranje, oporabu ili neki drugi vid korištenja.
Ponovno iskorištavanje i recikliranje tekstila pruža i ekološke i ekonomske dobrobiti:
– smanjuju se površine potrebne za deponiranje tekstila na odlagalištima. Tekstil predstavlja osobit problem na odlagalištima otpada budući da se sintetički proizvodi ne razlažu, dok se recimo vuneni odjevni predmeti razlažu, ali proizvode metan koji pridonosi globalnom zatopljenju;
– smanjuje se pritisak na netaknutu prirodu;
– rezultira s manje zagađenja i uštedama energije budući da se vlaknasti materijali ne moraju transportirati izdaleka.
Poklanjanje garderobe također je jedan od oblika recikliranja!
Učenicima je prenesena važnost odgovornog ponašanja spram tekstilnom otpadu i educirani su o osnovnim smjernicama:
- odnesite vašu nošenu odjeću u lokalno dobrotvorno društvo;
- odjeću prodajte na buvljacima;
- kupujte u Second hand Shop – ovima već korištenu odjeću – često možete naletjeti na vrlo zanimljive predmet. Kupujte stvari za koje je izgledno da ćete ih nositi dugo vremena – strastveni sljedbenik mode može biti i ekološki osviješten ako pažljivo odabire;
- potražite reciklirane komade među odjećom koju kupujete.
- kupujte platnene krpe umjesto papirnatih ručnika jer se mogu više puta upotrijebiti
- kupujte isključivo od proizvođača koji prilikom proizvodnje ne koriste boje s teškim metalom, ne izrabljuju ljudski rad te ne zagađuju okoliš. Budite odgovorni potrošači.
Po završetku radionice učenicima su podijeljene žute vrećice za odvajanje PET otpada koje je osigurala Čistoća d.o.o. kao i brošura „Možeš i ti“ o aktivnom sudjelovanju u rješavanju specifičnih problema nastalih u okolišu.
Uz oslikavanje platnenih torbica s motivima zaštite okoliša, u narednom ciklusu radionica izrađivale su se modne kreacije s već korištenim plastičnim vrećicama te je organiziran javni poziv za prikupljanje plastičnih vrećica.
U nastavku radionica učenice su od plastičnih vrećica izrađivale nosive kreacije.
Na projektu je u ime udruge „Eko – Zadar“ sudjelovala Atana Grbić–Martinović dok su u ime SPUD-a sudjelovale profesorice Sandra Bačić, Kate Prskalo i Ivana Vitlov.
Projekt „Zadar reciklira“ financijski podupire Grad Zadar, UO za zaštitu okoliša i komunalne djelatnosti u iznosu od 15.000,00 kuna.
Ovaj je dokument izrađen uz financijsku podršku Grada Zadra. Sadržaj ovog dokumenta u isključivoj je odgovornosti udruge „Eko-Zadar“ i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Grada Zadra.