
Objavljen je novi Vodič kroz pravilno odlaganje otpada na području Grada Zadra.
Znate li koji je otpad potrebno odvojeno odlagati, te kada i kako to učiniti? Saznajte to sada.
Preuzmite VODIC KROZ PRAVILNO ODLAGANJE OTPADA 2014
Građani Zadra dnevno odbace 180 tona otpada. Iz svojih kućanstava svakodnevno odbacujemo ambalažu potrošenih proizvoda, predmete koje više ne trebamo ili ne želimo, ostatke hrane i sve što ocijenimo suvišnim. Vreće naših ostataka zakrcavaju odlagališta, otpad neodgovorno odložen u prirodi zagađuje naše tlo, vode, more i zrak. Proizvodnja novih sirovina iz kojih nastaju nova ambalaža i drugi predmeti kojima zamjenjujemo odbačeno troši resurse našeg planeta, a proces proizvodnje uzrokuje nova zagađenja. Zagađenje rijeka i jezera, mora, tla i zraka vraća nam se kroz hranu koju jedemo, kroz pića koja pijemo; konzumiramo tako posljedice vlastite neodgovornosti. Cijena iskapanja i uvoza sirovina, cijena proizvodnje novih predmeta koje ćemo ubrzo odbaciti naš život čini sve skupljim. Hoće li to i nadalje biti tako – ovisi o svakom od nas. Želimo li to promijeniti, potrebno je na trenutak promisliti i prije odbacivanja u „crnu vreću“ sjetiti se kako je većina naših otpadaka korisna sirovina koja se može ponovo iskoristiti u procesu proizvodnje. Da bi naš otpad postao sirovinom moramo ga razdvojiti i pravilno odložiti na za to predviđena mjesta. Time čuvamo planetarne resurse i sprječavamo nova zagađenja, radimo u korist svog zdravlja i svog novčanika.
Danas odlučimo prestati biti zagađivač našeg planeta! Plastične vrećice zamijenimo platnenim torbama, kupujmo proizvode u staklenoj umjesto u plastičnoj ambalaži. Plastika se uglavnom proizvodi od sirove nafte i zemnog plina. Plastične vrećice koje završe u moru uzrokuju smrt morskih bića, oceanima plove otoci formirani od plastičnog otpada. Ne printajmo nepotrebno, a ako već printamo – činimo to obostrano. Odjeću koju više ne nosimo ne bacajmo, nego poklonimo. Funkcionalne uređaje koje zamjenjujemo onima „nove generacije“ poklonimo organizacijama koje skrbe za siromašnije od nas. Koristimo baterije koje se mogu puniti, boje na bazi vode, deterdžente koji nisu na bazi fosfata, kemijske olovke koje se ponovno pune, izbjegavajmo sprejeve i umjesto njih koristimo proizvode s crpnim raspršivačem. Imamo li mogućnost – kompostirajmo! Kompostiranjem se količina komunalnog otpada može smanjiti za trećinu. Imamo li priliku, kupujmo proizvode od recikliranih materijala, energetski efikasne uređaje, proizvode iz organskog uzgoja, one koji nisu testirani na životinjama, te one s certifikatom „fair trade“ (poštena trgovina) koji označava pravednost u plaćanju svih u lancu proizvodnje. Na internetu istražite postupaju li proizvođači vaših omiljenih proizvoda odgovorno prema okolišu, dobavljačima i radnicima i zaslužuju li vaš novac.
U sklopu projekta „Reciklirajmo zajedno” udruga „Eko-Zadar“ u suradnji s „Čistoćom“ d.o.o. od 2008. godine izdaje Vodič kroz pravilno odlaganje otpada na području Grada Zadra.