
Aktivnosti
U sklopu projekta “Urbano vrtlarstvo – zeleni krovovi” ozeleniti će se ravni krov eko škole OŠ Šime Budinića u Zadru, kao i ravni krov garaže, odnosno dvorište zgrade u Vukovarskoj 1 na Bilom Brigu. Koristit će se trajnice i prikladne za mediteransko podneblje (aromatično bilje, začinsko bilje, sukulenti, grmovi, povrtne biljke). Riječ je o biljkama prilagođenim na klimatske uvjete blagih zima i suhih ljeta, pa je količina vode potrebne za navodnjavanje svedena na minimum. Izradi zelenog krova prethodit će predavanje za učenike i zainteresirane građane permakulturista iz udruge ZMAG, koji će kroz vlastita iskustva približiti koncept zelenih krovova i njihove važnosti za urbane sredine te iznijeti mogućnosti izrade zelenih krovova u domovima na jednostavan, efikasan i jeftin način.
OŠ Šime Budinića
U uređenju krova sudjelovat će učenici viših razreda i djelatnici škole, te zainteresirani građani. Namjera projekta je da zeleni krov OŠ Šime Budinića postane dio edukativnog programa ekološke sekcije koja je aktivna u školi, kako bi učenici imali dostupan primjer funkcioniranja malog ekosustava u urbanoj sredini. Nakon završetka projekta, učenici viših razreda bit će zaduženi za brigu o zelenom krovu.
Sadnice će se zasaditi u već korištene donirane kante koje će učenici oslikavati decoupage tehnikom. Na taj način želimo poticati koncept 3R: Reduce – Reuse – Recycle (smanjiti – oporabiti – reciklirati)
Vukovarska 1 na Bilom Brigu
Sadnice će se zasaditi u betonske pitare koji se nalaze u dvorištu zgrade, odnosno na krovu garaže, a u ozeljenjavanju krova sudjelovat će zainteresirani stanari i drugi građani.
Zašto se projekt provodi?
Broj zelenih površina u Zadru sveden je na minimum. Nedostatak zelenih površina u centru grada ima za posljedicu smanjenje kvalitete zraka. Zelene površine u gradovima uvelike utječu na klimu; umanjuju pretjerano zagrijavanje gradova, odnosno čuvaju toplinu. U urbanim sredinama zeleni krovovi predstavljaju idealno ozelenjivanje otvorenih prostora.
Zeleni krovovi su urbani vrtovi smješteni na krovovima ili balkonima zgrada. Osim estetske, zeleni krovovi imaju niz funkcionalnih uloga. Djeluju kao toplinska izolacija odnosno zimi sprečavaju gubitak topline, a ljeti osvježavaju stambeni prostor, te tako smanjuju troškove grijanja i hlađenja u zgradama za oko 20%. Produljuju životni vijek krovova štiteći ih od ultraljubičastog zračenja, velikih temperaturnih promjena (zeleni krovovi mogu prosječno ohladiti obližnje površine za oko 16-17 °C, što je po učinku odmah iza uličnih stabala). Upijaju zvuk i smanjuju utjecaj buke. Buka se u unutarnjim prostorijama zgrade sa zelenim krovom može smanjiti i za 40 dB. Stručnjaci preporučuju primjenu zelenih krovova u najvećoj mogućoj mjeri na svim lokacijama na kojima se tišina i temperaturna ravnoteža postavljaju kao glavni zahtjevi, a to su škole, dječji vrtići, bolnice, zračne luke, trgovački centri…
Biljke na takvim krovovima povećavaju udio zelenih površina, te dodatno pospješuju kvalitetu zraka, filtrirajući ga. Smanjuju razinu onečišćenja i podižu razinu kisika, a ujedno učinkovito zadržavaju padaline, te zauzvrat smanjuju pritisak na sustav odvodnih kanala u gradu tijekom oluja i poplava.
Zeleni krovovi smanjuju mehanička oštećenja od oluja, tuče i vjetra. Povećavaju bioraznolikost, stvaraju kvalitetniju mikroklimu, reguliraju vlagu u zraku, a time čine okolinu ugodnijom i zdravijom za život, čime direktno dolazi do povećanja kvalitete življenja. Studije su pokazale i da su ljudi koji imaju balkon ili vrt manje skloni bolestima.
Sa sociološkog gledišta, zeleni krovovi u urbanim sredinama mogu postati oaze zelenila, zamjena za dvorišta i zajedničke vrtove, mjesta za odmor i relaksaciju na dohvat ruke koja potiču komunikaciju i socijalni kontakt. Uza sve to, zeleni krovovi efikasno iskorištavaju prostor, imaju estetsku vrijednost i mogu se koristiti za uzgoj hrane.
Cilj provedbe projekta
Cilj projekta je potaknuti građane da na svojim krovovima i balkonima urede male zelene oaze, te započnu uzgajati voće i povrće, promijene način života u gradovima, štede energiju, jedu hranu iz svog kraja. Projekt „Urbano vrtlarstvo – zeleni krovovi“ model je za sve buduće krovove škola na području grada Zadra i šire. Projekt će biti dostupan za primjenu u svim školama, kao i drugim javim ustanovama, te zainteresiranim pojedincima/kama bez naknade, putem web stranice. Na stranicama udruge pratit ćemo razvoj urbanog vrtlarstva u Zadru, te periodično organizirati predavanja o zelenim krovovima. Građani će u udruzi moći dobiti savjet o načinima i mogućnostima izrade urbanih vrtova. Kroz ideju razmjene sjemenja potaknut ćemo bržu realizaciju urbanih vrtova.