Udruga Eko Zadar danas je u sklopu projekta “Reciklirajmo zajedno”, koji provodi u suradnji sa zadarskom Čistoćom, u Domu za psihički bolesne odrasle osobe Zemunik Donji održala ekološko-edukativnu radionicu oslikavanja platnenih torbi.
Nakon što su se slične radionice već nekoliko godina održavale po zadarskim školama, Udruga “Eko Zadar” od lani radionice organizira i po domovima za stare i nemoćne.
Oblik radne terapije
– Radionica u Domu za psihički bolesne osobe u Zemuniku Donjem samo je nastavak dobre suradnje naše ustanove s Udrugom Eko Zadar. Naime, mi već niz godina sudjelujemo na ekoizložbama u organizaciji ove Udruge i to s radovima nastalima na našoj radionici za obradu vune. Današnja radionica, osim što će imati važnu edukativnu notu, za naše će korisnike značiti i još jedan oblik radne terapije, rekla je Nataša Petrušić, ravnateljica Doma za psihički bolesne odrasle osobe Zemunik.
Današnju radionicu vodila je predsjednica Udruge Eko Zadar Atana Grbić koja je polaznicima prije negoli im je podijelila torbe, flomastere i boje, održala kratko edukativno predavanje o važnosti usvajanja ekoloških navika, među kojima je poželjno i korištenje platnenih umjesto najlonskih vrećica. Grbić im je također pokazala i fotografije uradaka s dosadašnjih radionica.
– Projekt u suradnji s Čistoćom provodimo već četvrtu godinu. Krenuli smo po školama, a zanimljivo je da su zadarski učenici upravo fascinirani navijačkom skupinom Tornado jer je većina vrećica koje oni oslikavaju oslikana upravo motivima Tornada, navodi Grbić, koja napominje da se projekt “Reciklirajmo zajedno” u međuvremenu s oslikavanja vrećica proširio i na redizajniranje plastične ambalaže s ciljem njenog ponovnog korištenja. Od kutija za sladoled, za Cedevitu, preko jogurta do klasičnih plastičnih boca i svih ostalih oblika plastične ambalaže. Ipak, projekt oslikavanja platnenih vrećica je poseban i to zbog načina na koji se proizvode te vrećice.
Velika humana priča
– Hotelijerske tvrtke nam šalju svoje stare stolnjake koje šaljemo u Zaštitnu radionicu Tekop Nova u Puli gdje se od stolnjaka šiju platnene torbe. Riječ je, zapravo, o ustanovi za zapošljavanje osoba s invaliditetom tako da, što cijelu priču čini još ljepšom, ovim svojim projektom pomažemo i njima, ističe Grbić.
Inače, platnene vrećice se oslikavaju vodootpornim flomasterima i bojama pa se vrećice mogu i prati.
– Najbolje ih je najprije prepeglati na temperaturi od 40 stupnjeva, a to je i najviša temperatura na kojoj se one mogu prati, doznajemo od voditeljice ekoradionice.
Polaznici radionica torbe oslikavaju motivima po vlastitom izboru, a po završetku radionica torbe mogu zadržati za sebe. Oni koji neku od ovih lijepih platnenih vrećica, čiji proces proizvodnje je zaokružen ovakvom jednom humanom pričom, žele imati kod kuće, mogu ih kupiti na štandu Eko Zadra na nekom od sajmova Dani sunca.
– Krajem travnja u povodu Dana planeta Zemlja u prostorima Gradske knjižnice Zadar organizirat ćemo izložbu ponajboljih radova nastalih na dosadašnjim radionicama oslikavanja vrećica. Bit će tu radova učenika, ali i štićenika domova, najavila je Atana Grbić.