
Suradnja komunalnog poduzeća Čistoća d.o.o. i udruge „Eko – Zadar“ kroz projekt „Reciklirajmo zajedno“ za cilj ima edukaciju građana o selektivnom razdvajanju otpada, sprečavanju nastanka otpada i oporabi istog.
Ove godine zbog trenutne koronavirus situacije i pojačanih epidemioloških mjera u domovima za umirovljenike, nismo bili u mogućnosti edukaciju i kreativnu radionicu provesti sa štićenicima domova. Ipak, to nas nije spriječilo da o selektivnom razdvajanju otpada, recikliranju i oporabi razgovaramo s našim starijim sugrađanima.
Na radionici održanoj 3. studenog, 2020. s malom grupom starijih sugrađana naglasak smo stavili na recikliranje stakla. Pod pojmom recikliranje podrazumijevamo organizirano sakupljanje predmeta od istog materijala koji više ne možemo ili ne želimo koristiti, zatim njihovu ponovnu preradu u u nove proizvode, i ponovnu upotrebu.
Zašto staklo?
Kako je staklo materijal koji se u potpunosti može preraditi i to nebrojeno puta. Neophodno je prikupiti što veću količinu staklenog otpada, staklenka i boca i vratiti ih u tvornice za preradu stakla, jer time:
- smanjujemo onečišćenje okoliša,
- štedimo prostor na odlagalištima otpada
- štedimo energiju – recikliranjem samo jedne boce uštedjet ćemo toliko energije koliko je potrebno žarulji od 60 W da svijetli 4 sata, računalu da radi 30 minuta, a televizoru 20 minuta,
- korištenjem starog stakla smanjujemo potrošnju primarnih sirovina
Prije odlaganja u spremnike staklenu ambalažu treba isprazniti, skinuti čepove i različite naljepnice i etikete. U spremnike za staklenu ambalažu ne smiju se odlagati prozorska stakla, keramičko posuđe, žarulje, te ostale vrste stakla kao što su bolničko i laboratorijsko staklo.
Staklo se u Zadru odlaže u zelene spremnike, a od nedavno se može odložiti i u spremnike s narančastim poklopcem.
U kreativnom dijelu radionice naši su se sudionici zabavili ukrašavajući stare staklenke salvetnom tehnikom. Ozarena lica sudionika uistinu govore da su se na radionici zabavili, a i nastalo je pregršt maštovito ukrašenih teglica koje će poslužiti u nekom budućem čuvanju delicija.
Bila je to radionica koja je promicala ekološka načela i aktivno uključivanje starijih sugrađana u zaštitu okoliša. Po završetku radionice sudionicima su podijeljene žute vrećice za odvajanje PET otpada kao i brošure o recikliranju plastike i papira koje je osigurala Čistoća d.o.o. Zadar, te brošura „Možeš i ti“ o aktivnom sudjelovanju u rješavanju specifičnih problema nastalih u okolišu. Radionicu su provele Atana Grbić-Martinović i Linda Šušteršić.