Vrijeme provedbe projekta: svibanj – lipanj 2015.
Projekt financira: Grad Zadar, Upravni odjel za razvitak otoka i zaštitu okoliša
Vrijednost projekta: 9.986,00 kn
Nositelj projekta: Udruga za promicanje ekološke proizvodnje hrane, zaštite okoliša i održivog razvoja „Eko-Zadar“
Partner na projektu: OŠ Zadarski otoci
Aktivnosti projekta
Projekt „Reciklirajmo zajedno na otocima“ provest će se u područnim odjelima OŠ “Zadarski otoci” na tri otoka; Silbi, Olibu i Velom Ižu. Navedena otočka mjesta odabrana su kao mjesta provedbe u suradnji s Osnovnom školom “Zadarski otoci”, s obzirom da je riječ o jedinim otocima na području Grada Zadra na kojima ima učenika osnovne škole. Riječ je o ukupno 17 učenika/ca osnovne škole (12 u Velom Ižu, 3 na Silbi, 2 na Olibu) i 1 polazniku/ci predškolskog odgoja na Silbi. U sklopu projekta bit će u svibnju i lipnju 2015. provedene po dvije radionice za svaku skupinu djece.
O radionicama
Edukativno-kreativne radionice za cilj imaju podizanje ukupne ekološke svijesti građana posredstvom odgoja generacije ekološki osviještenih sugrađana/ki. Temi zaštite okoliša i prirode pristupa na izravan i interaktivan način, obraćajući se pojedincu/ki (učeniku/učenici) kao generatoru pozitivnih promjena i društvu. Projekt se, osim od edukativnog dijela (predavanja praćenog prezentacijom), sastoji i od kreativnog dijela u kojem se potiče promišljanje o otpadu kao o sirovini, ne samo u industriji, već i za kreativno izražavanje. Tema postupanja s otpadom izabrana je za temu radionica s učenicima/cama upravo zbog činjenice da ju osoba od najranije dobi može razumjeti jer se s odbacivanjem otpada svakodnevno susreće. Oslikavanje platnenih torbi, čija je namjena da zamijene korištenje plastičnih vrećica kod odlaska u kupnju, središnji je dio kreativnih radionica, a ovisno o dobi učenika kreativni dio se sastoji i od oslikavanja upotrijebljenih bočica/teglica ili stvaranja novog umjetničkog ili uporabnog predmeta koji se na ovaj način oporabljuju. Torbica i predmet ostaju vlasništvom učenika kao trajan podsjetnik na novostečeni pogled, ne samo na otpad, već na temu zaštite prirode i okoliša u cjelini, i odgovornost pojedinca/ke prema prirodi i okolišu.
Radionice traju oko sat i trideset minuta, a po završetku djeca svoje radove mogu nositi kući ili izložiti u školi.
Zašto se projekt provodi?
Na kopnenom području Grada Zadra udruga „Eko-Zadar“ u suradnji s Čistoćom d.o.o. od 2007. godine provodi projekt „Reciklirajmo zajedno“ u sklopu koje se učenici nižih razreda uvode u ekološke teme, no projekt se do sada nije provodio na otočnom dijelu Grada Zadra. Potreba za provođenjem projekta u tri otočka mjesta (Sliba, Olib,Veli Iž) posljedična je činjenici da je riječ o jedina tri otočka mjesta na području Grada Zadra u kojima ima učenika osnovne škole. Provođenjem ovog projekta učenicima/cama postaje dostupnom jedna izvannastavna aktivnost, dok im inače zbog udaljenosti ovih otoka od Zadra i nedostatka brodskih linija izvannastavne aktivnosti nisu, ili makar nisu lako, dostupne.
Ciljevi provedbe projekta
– unaprjeđenje ekološke svijesti djece i njihovih roditelja s naglaskom na važnost pravilnog postupanja s PET otpadom, staklom i papirom,
– smanjenje količine PET otpada, stakla i papira u okolišu
– informirana djeca postaju poticatelji ekološke svijesti u svojoj školi, obitelji i među vršnjacima