Udruga “Eko – Zadar” u suradnji s udrugom „Prospero“ iz Gračaca organizirala je “Radionicu tkanja od plastičnih vrećica na tkalačkom stanu“ na kojoj je sudjelovalo 14 sudionica i jedan sudionik.
U sklopu projekta „Reciklirajmo zajedno“, financiranog od strane Grada Zadra, obradili smo temu PET otpada i njegovu oporabu, poglavito plastičnih vrećica. Članice udruge „Prospero“ naučile su polaznike/ce radionice kako od plastičnih vrećica napraviti niti, te na koji način se može tkati. Ujedno su, osim demonstracije i prakse na tkalačkom stanu, sve sudionice mogle i vidjeti rukotvorine – torbak i prostirke za plažu koje su izrađene od plastičnih vrećica.
Jednu plastičnu vrećicu u prosjeku koristimo 6 minuta a u okolišu ostaje sto godina, raspadajući se na manje komade. Tkanjem smo radili na oporabi plastičnih vreća dajući im uporabnu vrijednost u kvalitetnim modnim detaljima. Kako je udruga „Eko – Zadar“, tijekom proteklih godina provela radionice pletenja i kukičanja s nitima od plastičnih vrećica, tkanje je nastavak i nadopuna već stečenih znanja i vještina.
Stečenim novim znanjima i vještinama tkanja s nitima od već korištenih plastičnih vrećica, stvaramo novu sirovinu koja se uz malo umjetničkog rada može kreirati u upotrebljivu torbu ili prostirku za plažu. Takav proizvod osim što je jednostavan za održavanje i pranje, ekološki je prihvatljiv jer je ponovo korišten.
Izbjegavanje korištenja plastičnih vrećica u osnovi je smanjenja PET otpada, a svatko od nas svakog dana može napraviti puno odluka i promjena svog ponašanja. Odgovorno i racionalno korištenje te ponovno korištenje plastičnih vrećica smanjuje količinu otpada. Plastične vrećice su lagane, a nošene vjetrom završavaju u krošnjama stabala, u rijekama i morima. Nesvjesnost prihvaćanja plastičnih vrećica i nenošenja platnenih ostavit će trag na nama, ali i na svijetu oko nas.
Udruga “Eko – Zadar” od 2004. godine kontinuirano provodi projekt „Reciklirajmo zajedno“ na području Zadra i Zadarske županije. Cilj projekta je informiranje i educiranje javnosti o ispravnom razdvajanju otpada, oporabi te njegovom smanjenju. Tijekom trajanja projekta uključili smo sve dobne skupine, ostvarili suradnju s vrtićima, osnovnim i srednjim školama u kojima smo proveli preko 180 radionica, predavanja i edukativno-kreativnih radionica. Radionice smo organizirali i proveli u svim domovima umirovljenika na području Zadra. Gostovali smo u svim ograncima Gradske knjižnice. Tijekom trajanja provedbe projekta tiskali smo četiri Vodiča kroz pravilno odlaganje otpada te slikovnicu-bojanku „Praktični savjeti Eko Mace“. Izrađen je i kostim Eko Mace koja gostuje na događanjima organiziranim u svrhu edukacije najmlađih i informiranja građana.