Aktivnosti
Projekt „I ja sam dio prirode – praktikumi u prirodi“ sastoji se od 5 edukativnih dvodnevnih radionica o zaštiti prirode za djecu osnovnoškolskog uzrasta. Radionice će voditi biolozi iz različitih sektora s iskustvom u radu s djecom, a teme radionica su:
- “Upoznaj biljni svijet” – promatranje algi pod mikroskopom te upoznavanje zanimljivosti i različitosti biljnih vrsta perivoja Vladimira Nazora
- “Ptice parkova” – promatranje te vizualno i zvučno prepoznavanje ptica perivoja pomoću dalekozora i audio priručnika
- “Koji si ti šišmiš?” – učenje o zanimljivostima života šišmiša i prepoznavanje šišmiša pomoću uređaja za prepoznavanje šišmiša, tj. “bat-detectora”
- „Autohtone gredice“ – radionica projektiranja gredice i sadnje autohtonog i bioremedijacijskog bilja s učenicima na površini perivoja
- Oslikavanje platnenih vrećica
Zašto se projekt provodi?
Djeca će na ovaj način bolje upoznati živi svijet oko sebe, njegovu funkciju u ekosustavu te naučiti kritički se odnositi spram antropocentričnog djelovanja na prirodu i okoliš. Više nego ikad prije postoji potreba za boljim poznavanjem biljnog i životinjskog svijeta našeg područja. Veliko bogatstvo vrsta i broj očuvanih prirodnih staništa u Hrvatskoj iznimno su značajni za čitavu Europu, ali i za svijet. Te vrijednosti treba očuvati u procesu gospodarskog razvitka te od njih stvoriti potencijalni brend. Buduće generacije trebaju razumjeti zašto prirodu vrijedi očuvati i da jednom izgubljeno prirodno bogatstvo više nije moguće u potpunosti povratiti.
Projekt je u skladu s općim ciljevima “Nacionalne strategije i akcijskog plana biološke i krajobrazne raznolikosti Republike Hrvatske”, osobito ciljevima 4. i 6. (“Osiguravanje integralne zaštite prirode kroz suradnju s drugim sektorima” i “Poticanje i unaprjeđivanje institucionalnih i izvaninstitucionalnih načina obrazovanja o biološkoj raznolikosti i sudjelovanje javnosti u postupcima odlučivanja”).
Projekt donosi:
-inovativan pristup edukaciji o zaštiti prirode kroz metode neformalnog učenja
-upotrebu moderne tehnologije u prepoznavanju životinjskih vrsta – „bat-detector“, zvučni mediji za prepoznavanje ptica
-promicanje svjetskog trenda „promatranja ptica“ koji znatno može pridonijeti razvoju turizma područja
Cilj provedbe projekta
Osnovni cilj projekta je popularizacija zaštite prirode i promicanje prirodnih vrednota zadarskog područja, a njegovim provođenjem potaknut će se zainteresiranost osnovnoškolske populacije za biljni i životinjski svijet, njihov veći angažman u sferi zaštite prirode kroz uključivanje u rad civilnog sektora, te jačanje međusektorske suradnje javnog sektora i civilnog društva na području zaštite prirode i okoliša.