Udruga „Eko – Zadar“ u sklopu projekta „Reciklirajmo zajedno“ organizirala je izložbu „Zadar reciklira“ u foajeu Gradske knjižnice u Zadru. Izložba će biti postavljena do 2. prosinca 2017.
Tijekom 2017. godine radionice smo proveli sa svim dobnim skupinama te smo zastupili oporabu sljedećih kategorija otpada; papir, tekstil, staklo, plastični (PET) električni i elektronski otpad.
Izloženi radovi djela su ruku učenika i učenica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar, polaznika i polaznika svih radionica te proizvodi Udruge Pospero.
Drugu godinu za redom proveli smo radionice oporabe tekstila u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna s učenicama i učenikom četvrtih A, C i D razreda Dizajn tekstila i Dizajn odjeće, sukladno Kurikulumu. Radionice su se sastojale od tri odvojene cjeline; teoretski dio o recikliranju, vrstama otpada te o osobnoj odgovornosti svakog pojedinaca i upoznajući učenike s modelom 3R Reduce/Reuse/Recycle – Smanjiti/Ponovo iskoristiti/Reciklirati.
U praktičnom djelu radionica radili su redizajn “obične” reklamne/T-Shirt majice te oslikavanje platnenih vrećica na temu djela ekologa i umjetnika Friedensreich Hundertwasser. Hundertwasswer bio je osobenjak i ekološki osviješten svestrani umjetnik koji je svoj život obogatio brojnim izložbama, predavanjima i performansima poglavito ekološke tematike. Bio je zaljubljenik i poštovatelj prirode, poglavito vode. Njegovi radovi odišu eksplozijom intenzivnih boja šireći poruke života u skladu s prirodom. Njegovo bavljenje arhitekturom, ostavilo je najpoznatije turističke znamenitosti Beča u kojem je moć umjetnosti u širenju poruke života u skladu s prirodom i kreativnošću, pretočio u zelene krovove i zelene fasade, stvarajući oaze suživota prirode i ljudi. Hundertwasserhaus je ujedno i jedna od najposjećenijih građevina u Austriji, dok su slične “zelene” građevine sagrađene u Frankfurtu, Osaki, Magdeburgu…
Partner na projektu je bila Udruga Prospero, osnovana 2003. god. s adresom u Gračacu, a nastala je kao odgovor na probleme nezaposlenosti i položaja žena i mladih u društvu. Jedan od ciljeva Udruge je očuvanje tradicije putem edukacije žena i mladih, usavršavanje tradicijskih zanimanja i samozapošljavanja u sklopu istih. Udruga održava radionice izrade keramike, tkanja, filcanja vune te radionice recikliranje materijala (od korištenog tekstila, starih najlonskih vrećica) i izrade uporabnih predmeta (torbe, papuče, prostirke…). Kroz projekt “Reciklirajmo zajedno” čalnice Udruge Prospero obučile su polaznice i polaznike tkanjem na pletačkom stanu s nitima od plastičnih vrećica.
Od plastičnih vrećica tkale su se prostirke za plažu, od dnevnih novina izrađivali su se novogodišnji ukrasi, stare staklenke napunile su se ukusnom zimnicom, od tekstilnog otpada redizajnirale su se reklamne majice i šivale i oslikavale torbe.
Ne stvarajmo novi otpad već s lako dostupnim resursima i uz malo mašte, kreativnosti i dobre volje, za predstojeće blagdane, oduprite konzumerizmu i svojim najmilijima poklonite svoje rukotvorine.
Polaznici i polaznice edukativno – kreativnih radionica učili su o štetnosti nepropisno odloženog otpada, o svakodnevnim koracima smanjenja količine otpada, kako ga pravilno odložiti te usvajanju navika o odgovornom ponašanju.
Udruga „Eko – Zadar“ od svog osnutka 1999. radi na informiranju i educiranju javnosti o smanjenju količine otpada te o njegovom pravilnom deponiranju, selektivnom odlaganju otpada te sprječavanju nastanka i oporabi istoga.
Projekt Reciklirajmo zajedno financirao je Grad Zadar.