Od Radimira Čačića, prvog potpredsjednika Vlade i ministra gospodarstva pet udruga okupljeno u projektu „Javno zagovaranje i praćenje politika vezanih za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost u RH“ zatražilo je pojednostavljenje u proceduri ostvarivanja poticaja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije malih instaliranih snaga.
–Takva bi se pojednostavljenja pozitivno odrazila na ulaganja u male sustave obnovljivih izvora energije od strane fizičkih osoba, obrtnika i malih poduzetnika, a prvenstveno vezano uz izgradnju fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije, navodi se u priopćenju udruga koje traže da se Pravilnikom o korištenju obnovljivih izvora energije i kogeneracije prilagode grupe postrojenja prema veličini to jest instaliranoj snazi i da se za postrojenja male snage maksimalno pojednostavi procedura, te da se analogno postupi u Pravilniku o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije. Udruge traže i uspostavu dodatnog sustava poticaja na način da se proizvodnja električne energije poveže s potrošnjom na istoj lokaciji, što je, ocjenjuju, posebno pogodno za postrojenja ugrađena na stambenim objektima.
-Veći broj fotonaponskih sustava povećat će ukupni udio obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj i smanjiti emisije stakleničkih plinova, stvoriti nova „zelena“ radna mjesta za instalatere sustava, i omogućiti razvoj energetski neovisnih lokalnih zajednica. Sustav poticaja pridonijet će podizanju razine svijesti građana o mogućnostima upravljanja potrošnjom. Smatramo da Ministarstvo gospodarstva i Vlada odmah trebaju odabrati održivu lokalnu i regionalnu energetsku politiku, kao nužnu i hitnu mjeru za izlazak iz gospodarske krize. Takva politika je ujedno i temelj za održivi razvoj lokalnih zajednica, regija i cijele države. Svjetska ekonomija čiji dio je i Hrvatska bazira se na ekonomskom rastu kojeg su do sada omogućavali isključivo energenti fosilnog porijekla, prije svega nafta, zatim ugljen i plin. Izravne negativne posljedice toga su klimatske promjene i povećanje cijena fosilnih goriva uslijed njihovog iscrpljivanja, a mogu se spriječiti održivim korištenjem energije navodi se u priopćenju udruga Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), Eko Liburnia, Eko-Zadar, Press centar za okoliš i Zvono uz Kupu.
U pismu upućenom županima i gradonačelnicima gadova središta županija, koje treba stići i na adresu zadarskog župana Stipe Zrilića i gradonačelnika Zadra Zvonimira Vrančića, udruge traže hitnu izradu programa i planova za učinkovito korištenje energije propisane u Zakonu o učinkovitom korištenu energije u neposrednoj potrošnji i akcijskih planove za održivo korištenje energije uz informiranje i uključivanje zainteresirane javnosti, korištenje fondova EU i sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kao i pružanje financijske potpore mjerama energetske učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora energije na svojoj razini.
-Pozivamo vas da se prilikom izgradnje novih energetskih postrojenja strogo pridržavate standarda zaštite okoliša i prostora te osiguravate najbolje raspoložive tehnike uz maksimalno poštivanje bioraznolikosti, prostornih i kulturnih karakteristika lokacija i pri tome pravovremeno informirate i uključujete zainteresiranu javnosti u proces odlučivanja, kao i da potičete ulaganja u obnovljive izvore energije sa znatnim vlasničkim udjelom članova lokalne zajednice kroz, primjerice, javno-privatna partnerstva, lokalne zadruge ili druge inicijative, kako bi izravnu korist imala lokalna zajednica u vidu zapošljavanja, prihoda, ostvarenih ušteda, energetske sigurnosti i čistog okoliša, dodaje se u pismu.
Od ministra graditeljstva i prostornog uređenja Ivana Vrdoljaka zatraženo je provođenje informiranja i edukacije službenika u uredima za graditeljstvo pri jedinicama lokalne samouprave s posebnom pozornošću na primjenu Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima te drugim propisima iz područja gradnje i prostornog uređenja s ciljem „uvođenja jasne i jednostavne prakse u kojoj bi investitori pri gradnji malih fotonaponskih sustava na postojećim zgradama, ali i drugih mikro sustava za proizvodnju električne energije, mogli lakše pripremati gradnju i jednostavnije ostvariti poticaje za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije.
U pismu upućenom Zlatku Ivanišu, ravnatelju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, traži se osiguravanje značajno većih financijskih sredstava za sufinanciranje projekata sunčanih toplinskih sustava i sustava pripreme tople vode na biomasu za kućanstva, te žurno pokretanje nacionalnog sustava sufinanciranja takvih sustava za kućanstva u suradnji s jedinicama lokalne i područne samouprave. Naime, prema anketi koju je proveo UNDP Hrvatska, čak 86% ispitanika smatra da su financijski poticaji najvažnija mjera za ubrzavanje rasta tržišta sunčevih toplinskih sustava, napominje se u priopćenju.
Svi spomenuti zahtjevi rezultat regionalnih radionica održanih tijekom 2011. godine u u Zadru, Osijeku, Karlovcu i Rijeci.