
Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Što treba imati na umu prilikom planiranja online sastanaka, kako kreirati edukativni sadržaj, kako organizirati raspored sastanka i kako zadržati koncentraciju sudionika – neka su od pitanja kojih smo se dotakli 28. i 29. lipnja u prostoru Volonterskog centra Zadar.
Riječ je bila o dvodnevnoj edukaciji pod nazivom “Mentorski program za prilagodbu na online poslovanje” koju je održala dr.sc. Sunčana Kusturin, diplomirana socijalna radnica, edukatorica i trenerica s dugogodišnjim iskustvom u pružanju edukacijske i supervizijske podrške djelatnicima sustava socijalne skrbi, kao i sustava formalnog i neformalnog obrazovanja. Edukacija je bila jedna od aktivnosti projekta B.Ready – Snažne udruge za otpornu zajednicu, a u sklopu mentorskog programa za prilagodbu OCD-a kao poslodavaca za online poslovanje i organiziranje rada na daljinu.
Prezi, Asana, Zoom, Trello, Piktochart, Jamboard i Mentimeter samo su neki od iznimno korisnih online alata koje nam je Sunčana predstavila, a koji će nam uvelike biti od pomoći u budućem radu. Online sastanci, posebice oni u trajanju preko dva sata, nerijetko postanu zamorni neovisno o tematici. Stoga je vrlo važno da se kvalitetno organiziraju od samog početka do kraja, imajući na umu da nam je pritom korištenje različitih online alata najsnažniji oslonac. Ključno je i vrijeme online sastanka maksimalno iskoristiti, obraćajući pažnju na sudionike, pazeći da se dinamika izmjenjuje, a sve u svrhu zadržavanja fokusa. Pauze su također prijeko potrebne te je važno sastanak organizirati u skladu s njima uzimajući u obzir očekivane promjene u koncentraciji i fluktuaciji motivacije.
Govorili smo i o kreiranju edukativnog sadržaja, pri čemu smo zaključili da je u procesu osmišljavanja sadržaja važno uzeti u obzir gdje će osoba koju educiramo naučeno primijeniti te koji je njen preferirani stil učenja. No, kako smo svi različiti, tako se od pojedinca do pojedinca razlikuje i ta potreba, stoga je najbolje isti pojam prezentirati i kroz teoriju, primjer, vizual, koncept itd.
Ostatak vremena utrošili smo na razgovor o osmišljavanju i realizaciji radionica u neformalnom obrazovanju, planiranju i prepoznavanju ishoda u učenju, participativnom moderiranju online edukacija, samorefleksiji, ali i poželjnim odlikama uspješnog facilitatora_ice te mnogim drugim temama.
“Htjeli mi to ili ne, poslovanje se neizbježno transferira u online oblik. Posljednjih nekoliko godina, odnosno otkako je započela pandemija koronavirusa, većina je poslovnog i obrazovnog svijeta bila primorana prilagoditi svoj rad neočekivanim okolnostima. Tako smo i mi u civilnom društvu morali odgoditi popriličan broj projektnih aktivnosti dok smo pak one izvedive online provodili na taj način. Izazovi su bili raznovrsni, stoga se spontano u žaru pandemije rodila ideja o projektu B.Ready koji je zamišljen tako da ojača kapacitete organizacija civilnog i javnog sektora kako bi se u budućnosti osigurala uspješna provedba projekata, bez obzira na neočekivane i krizne situacije.” – objasnila je Željka Jurlina, voditeljica projekta.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Ekološke udruge Zrmanja.
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost Ekološke udruge Zrmanja i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.