Rotirajući komposter prikladan je za zajedničko kompostiranje stanara u stambenim zgradama. Pogledajte, korak po korak, kako ga izraditi.
Od dasaka napravite konstrukciju na kojoj će stajati posude za kompostiranje. Mi smo koristili 3 daske dužine 3 metra, debljine 4 x 5 cm. Za ovo je potrebno malo stolarske vještine.
Kao posude za kompostiranje mogu vam poslužiti bilo kakve plastične kante ili bačve od malo deblje plastike ukoliko imaju pričvršćeni poklopac (tj. ako su zatvorene s obje strane). Mi smo koristili plastične bačve zapremine 120 L. Na sredini bačve potrebno je otvoriti (izrezati) vratašca kroz koja će se ubacivati kompostni materijal. Važno je da se vratašca mogu zatvoriti, pa je potrebno staviti zasune. U našem primjeru su na svaka vratašca postavljena dva zasuna. Vratašca su iznutra učvršćena daščicama kako bi se mogli montirati zasuni. Kroz sredinu bačve (po dužini) potrebno je provući cijev oko koje će se bačva rotirati. Mi smo koristili plastičnu cijev.
Potrebno je da se komposter može zakočiti, odnosno da se ne okreće u trenutku dok se u njega ubacuje kompostni materijal. Zato je sa strane bačve dobro montirati zasun, dok se na bačvi izbuši rupica.
Kako bi bačva stajala čvrsto obujmica se pričvrsti oko plastične cijevi.
S obzirom da je za ovu metodu kompostiranja nužan dotok zraka, na komposteru (bačvi) je potrebno napraviti rupce. Za našu bačvu dovoljno je tridesetak rupica promjera oko 8 mm. Kako bi dotok zraka bio bolji, nekoliko je rupica dobro napraviti i na plastičnoj cijevi koja prolazi kroz sredinu bačve.
Komposter je gotov i kompostiranje može započeti.
U našem primjeru kao „smeđi“ materijal dodajmo piljevinu koja se može lako nabaviti kao otpad stolarskih radionica, a i jednostavno je upamtiti omjer: koliko se zelenih otpadaka ubaci, toliko je potrebno dodati i piljevine. Kako bismo ubrzali proces kompostiranja, u komposter smo dodali malo već gotovog komposta. Nakon svakog ubacivanja potrebno je komposter zarotirati nekoliko puta.
Kompost će biti spreman za korištenje kada prođe 30 dana, otkad se prestane ubacivati otpatke.
Što se smije, a što ne ubacivati u kompostnu kantu, saznajte u letku kojeg možete preuzeti dolje:
Kako kompostirati u kompostnoj kanti
U organizaciji udruge „Eko-Zadar“ 29. lipnja 2015. je u sklopu provedbe projekta „Kompostirajmo zajedno“ održana radionica izrade rotirajućeg kompostera za skupinu domaćinstava. Radionicu je vodila dipl. ing. agronomije Iva Lukin. Radionica je održana u sklopu projekta „Kompostirajmo zajedno“ kojeg financira Grad Zadar, Upravni odjel za razvitak otoka i zaštitu okoliša s 9.998.57 kn, te Gradska knjižnica Zadar u materijalnom obliku u protuvrijednosti od 1.200,00 kn.