
Za izradu kompostne posude potrebno je imati posudu s poklopcem (preporučuje se posuda zapremine 60 litara (na našoj radionici imali smo posudu od 50 litara), bušlica ili drugi alat za bušenje rupica na posudi, suhe grančice, karton, suho lišće ili suha trava nasjeckana na veličinu palca ili sitnije (ne smije biti osjemenjena), malo zemlje (može i komposta).
Probušite rupice (promjera 4-6 milimetara) na dnu posude i sa strane cijelom visinom posude na način da se stvori mreža rupica s razmakom od jedne do druge rupice oko 10 cm.
Na dno posude stavite suhe grančice debljine prsta. Od grančica napravite mrežu.
Na mrežu grančica stavite sloj kartona na način da se sastoji od više manjih komada kartona.
Iznad kartona stavite sloj suhog lišća (može i suhe trave, ali u tom je slučaju važno pripaziti da nije osjemenjena) u debljini 5 – 10 cm.
Iznad lišća stavite sloj zemlje u debljini 2 – 3 cm. Ako vam zemlja nije pri ruci, možete staviti sloj već gotovog komposta ili ne- zrelog komposta u kojem se još uvijek vide nerazgrađeni ostaci, a isto tako možete umjesto navedenog upotrijebiti i glistinac. Tu se nalaze mikoroorganizmi koji započinju razgradnju kompostne hrpe.
Možete započeti s ubacivanjem ostataka voća i povrća i druge kompostne sirovine.
Omjeri prilikom kompostiranja:
ZELENI DUŠIČNI MATERIJAL : SMEĐI UGLJIČNI MATERIJAL
ZELENI MATERIJAL 1 : 2 KARTON
ZELENI MATERIJAL 1 : 4 SUHO LIŠĆE
ZELENI MATERIJAL 1 :1 PILJEVINA
Na vrh kompostne hrpe stavite tanki sloj piljevine ili nekog drugog biorazgradivog smeđeg ugljičnog materijala kako hrpa ne bi privukla mušice. Kompostnu kantu poklopite i ne miješajte 4 do 5 dana kako bi proces razgradnje započeo. Nakon toga kompostnu hrpu možete miješati / prozračivati svaka 2 do 3 dana, ali samo do sloja s lišćem. Zrak je potreban za rast i razvoj organizama koji vrše razgradnju organske tvari, te tako sprječavamo pojavu neugodnih mirisa i plijesni.
Što se smije, a što ne ubacivati u kompostnu kantu, saznajte u letku kojeg možete preuzeti dolje:
Kako kompostirati u kompostnoj kanti
Kompostnu posudu nemojte držati izloženu suncu ni kiši. Možete ju postaviti na podložak s drvenim letvicama radi boljeg prozračivanja, tj. dotoka zraka. 30 dana nakon što prestanete u posudu dodavati sadržaj, kompost će biti spreman za korištenje.
U organizaciji udruge „Eko Zadar“ i PD „Paklenica“ 11. lipnja 2015. je u sklopu provedbe projekta „Kompostirajmo zajedno“ održana radionica izrade kompostnih posuda za domaćinstvo. Radionicu je vodila dipl. ing. agronomije Iva Lukin. Radionica je održana u sklopu projekta „Kompostirajmo zajedno“ kojeg financira Grad Zadar, Upravni odjel za razvitak otoka i zaštitu okoliša s 9.998.57 kn, te Gradska knjižnica Zadar u materijalnom obliku u protuvrijednosti od 1.200,00 kn.