
U Puli je predstavljen projekt “MUZIL STARTER – korištenje prostornih resursa na poluotoku za razvoj lokalnog poduzetništva i općeg društvenog standarda u gradu”.
U prvom dijelu tribine je dr. sc. Kruno Kardov s Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predstavio svoju studiju «Kome propadaju bivše vojne nekretnine? Iskustva prenamjene u Hrvatskoj”. U studiji su obrađena četiri primjera prenamjene vojnih nekretnina u Hrvatskoj, a među njima i neuspjeli pokušaj prenamjene Muzila u okviru projekta Brijuni rivijera. Kardov je istaknuo da je najveći problem prenamjene Muzila nesudjelovanje građana u procesima planiranja, odnosno da inozemna iskustva pokazuju da neparticipativno planiranje vodi ka otezanju i propadanju projekata poput Brijuni rivijere.
Dušica Radojčić iz Zelene Istre te Helena Sterpin iz Zadruge Praksa u nastavku su predstavile prijedlog korištenja dijela objekata na poluotoku pod nazivom «Muzil starter» kojeg su Zadruga Praksa i udruga Zelena Istra dostavile Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI). Prijedlog je u potpunosti u skladu s izraženim stajalištima stanovnika Pule od kojih 90% smatra da bi se zgrade na Muzilu odmah trebale staviti u funkciju lokalne zajednice. Projektom Muzil STARTER razvija se start up inkubator za mlade poduzetnike, obrtnike i ostale koji bi na području regrutnog centra Muzila pokretali svoje poslovanje, a za što ne bi morali plaćati skupi najam prostora. Prema analizi Zelene Istre i Zadruge Praksa, na Muzilu se na ovaj način može otvoriti 750 radnih mjesta, a za uspjeh ideje nisu nužni ni novci iz javnog proračuna. Kako bi se to dogodilo, potreban je konsenzus, odnosno suradnja zainteresirane javnosti i političkih struktura, na čemu će se raditi u budućnosti.
Centar za mirovne studije prati konverzije vojnih nekretnina u sklopu projekta Public interest – not saleable (Javni interes – nije na prodaju). Projekt je financirala Europska unija, a Centru za mirovne studije partneri na projektu su Zelena Istra, „Eko-Zadar“, Udruga za promicanje ljudskih prava i medijskih sloboda Cenzura plus, Zavod za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Transparency International Magyarorszàg, Transparency International Hrvatska i Transparency International United Kingdom.
1.10.2014.
Izvor: Zelena Istra, Centar za mirovne studije