
Prije uzimanja bilo koje biljke važno je utvrditi jesmo li na nju alergični ili osjetljivi. Također trebamo biti svjesni da se količina koju ćemo primijeniti određuje prema tjelesnoj masi, a najčešća mjera za odraslu osobu prosječne težine kod pripreme uvarka, kojeg kolokvijalno zovemo „čajem“ je dvije čajne žličice suhe biljne mase koju je potrebno preliti s 2 dcl kipuće vode, dakle ne prokuhavati bilje u vodi, te ostaviti da odstoji desetak minuta. Važno je upamtiti da ni s jednim takvim pripravkom ne treba pretjerivati, već piti koliko nam je ugodno i onoliko vremena koliko nam je potrebno.
Ovo su samo neke od uputa koje je na predavanju o samoniklom ljekovitom bilju dala njegova vrsna poznavateljica Neda Bopsić koja je detaljnije govorila o primjeni divizme, kadulje, kantariona, koprive, koromača, lipe, ljepljive broćike, maslačka, nevena i matičnjaka.
Tako se, među ostalim, moglo saznati kako je kadulja dobra, ne samo za ublažavanje grlobolje, već je i fungicid koji pomaže kod gljivica na nogama za što je potrebno povremeno pripremiti kupku, dok je kantarionovo ulje blagotvorno kod opeklina, uključujući i one od sunca, ali nikako ga ne smijemo primjenjivati dok smo izloženi suncu, već nakon izloženosti, a čaj od rascvjetale biljke kantariona može se koristiti i kao antidepresiv, te smiruje razdražljivost. Čaj od koprive pomaže kod anemije, a jačim uvarkom od korijena koprive možemo prati vlasište za rast i jačanje kose pri čemu je važno primijeniti ga nakon pranja šamponom i ostaviti neispranog. Kod virusnih prehlada pomaže čaj od matičnjaka, a ljepljiva broćika ima, među ostalim, i anticelulitno djelovanje. Ljepljivu broćiku za takvu je primjenu potrebno dva dana močiti u posudi u kojoj se stavi bilja i vode koliko u nju stane, te je ostaviti u hladovini, nakon čega se uzima oralno.
Predavanje je održano u sklopu projekta „Zelena transformacija – građanska participacija“ kojeg, uz potporu Zadarske županije, udruga „Eko-Zadar“ provodi od 2017. godine a čiji je glavni cilj staviti građankama i građanima na raspolaganje znanje i alate za realizaciju prava na zdrav život u javnom i privatnom prostoru.
Projekt je financiran temeljem javnog poziva za prijavu programa i projekata udruga za dodjelu financijske potpore u okviru raspoloživih sredstava Proračuna Zadarske županije za 2024. godinu na poziciji Upravnog odjela za hrvatske branitelje, udruge, demografiju i socijalnu politiku – područje promicanja vrijednosti Domovinskog rata i antifašističke borbe, promicanje vrijednosti građanskih inicijativa, Ustavom zajamčenih ljudskih prava i temeljnih sloboda.