U okviru obilježavanja 13 godina postojanja udruge Eko-Zadar, u Gradskoj knjižnici Zadar jučer je održana javna tribina na temu “Aktualno stanje i perspektiva odvojenog sakupljanja otpada”.
Tribinom je moderirala Nives Rogoznica iz Eko-Zadra, a sudjelovali su i Atana Grbić, predsjednica Eko-Zadra, Tomislav Ćurko, direktor zadarske Čistoće d.o.o., Ivan Mesić, predstavnik Uprave za sustav upravljanja zaštitom okoliša Čistoće Zadar, Sašenka Korenov, pomoćnica direktora javnog poduzeća za gospodarenje otpadom Eko d.o.o. te predstavnici tvrtki Unijapapir d.d. Zadar, Sirovina d.o.o. Zadar i Flora Vtc. d.o.o. Virovitica.
Povod za ovu temu tribine je prijedlog nacrta za novi zakon o otpadu koji veliki imperativ stavlja na odvajanje otpada. Naime, prema aktualnom prijedlogu zakona, jedinice lokalne samouprave morat će do kraja 2013. osigurati smanjenje biorazgradivog komunalnog otpada na odlagališta 75 posto u odnosu na 1997. godinu. Ne treba zaboraviti da se Hrvatska obvezala do 2018. godine sanirati sva odlagališta otpada te uvesti integrirani sustav gospodarenja otpadom. U suprotnom će plaćati vrlo visoke penale. Tako da su pred nama, kako je rekla Grbić, veliki izazovi.
Kako je kazao Tomislav Ćurko, Zadar i okolica trenutačno odvajaju tek 10-20 posto biorazgradivog otpada.
– Osim kuhinjskog otpada, u to spadaju papir, drvo i tekstil. Tek 12 posto kućanstava u Zadru odvaja papir, što je vrlo malo, s obzirom da se to radi godinama. Više njih odvaja polimere, a taj projekt traje tek nekoliko godina. Vjerojatno smatraju da plastika čini veću štetu okolišu, nego papir koji je biorazgradivi otpad. Za provođenje odvajanja otpada prema novom zakonu morat ćemo se dobro tehnološki opremiti i trebat će nam podrška građana. Vjerujem da će zakon dati koncept, a da će svaka lokalna jedinica moći sama odlučiti na koji će način odvajati otpad, rekao je Ćurko.
Sudionici tribine su istaknuli da je vrlo važna i edukacijska komponenta te nacionalna kampanja koja bi se trebala provoditi. Atana Grbić je istaknula da udruga Eko-Zadar u suradnji s Čistoćom, Gradom Zadrom i Zadarskom županijom već pet godina provodi edukacijski projekt “Reciklirajmo zajedno”.
(Zadarski list, 24.04.2012.: Katina Vrsaljko/Foto: Ivan JAMIČIĆ)
Preuzmite kompletan članak Odvajanje otpada ili placanje penala – Zadarski list
S obzirom na novi Zakon koji će stupiti na snagu vjerojatno u kolovozu – komunalne tvrtke morat će se bolje tehnološki opremiti. Primjerice, zadarska Čistoća mora izgraditi sortirnicu, kompostanu i postrojenje za obradu građevinskog otpada. Trenutačno uvode novi softver jer će -izvjesno je – svaka kanta imati svoj barkod. No i dalje je neizvjesno kako će se na odvojeno odlaganje otpada stimulirati granani koji žive u višestambenim objektima. To je samo jedno od gorućih pitanja, vezanih za novi Zakon, o kojem će raspravljati predstavnici komunalnih poduzeća na sastanku u Poreču krajem mjeseca – najavio je direktor Čistoće Tomislav Čurko, inače predsjednik strukovne udruge. Otvaraju se s novim zakonom i brojna druga pitanja – između ostaloga i koncesije odnosno dozvole za otkupljivače korisnih sirovina, pa se na tribini čulo kako bi više reda bilo kada bi primjerice bakar, staro željezo i slično smjeli prodavati jedino ovlašteni sakupljači. Trebat će bolje ustrojiti i mrežu oporabitelja, jer čemu odvojeno prikupljati i sortirati otpad, potom ga skladištiti-ako oporabitelj nema financijske koristi uredno odvoziti sirovinu na daljnju obradu. Dio problema s otpadom, ali i deponijima smeća riješit će uspostava Regionalnih centara za otpad – podsjetila je Sašenka Korenov iz Tvrtke Eko. Zadarski Centar, onaj u Biljanama Donjim je u „stanju je mirovanja” zbog vodopravne suglasnosti. Za mjesec dana, mogli bi zadovoljiti i taj formalno-pravni okvir koji je stopirao našu Studiju utjecaja na okoliš – kaže Korenov.
(Žana Klarić, 23.04.2012., HRT Radio Zadar)
Preuzmite kompletan članak Reciklirati – Radio Zadar
Odvojeno sakupljanje komunalnog otpada postaje imperativ donošenjem novog Zakona o otpadu koji se trenutno nalazi u javnoj raspravi, Prema prijedlogu novog zakona već bi do konca ove godine trebale biti osigurane pretpostavke za odvojeno sakupljanje biootpada. Zakonski prijedlog naglašava obvezu osiguravanja do konca 2014. odvojenog sakupljanja materijala koji se već danas odvojeno sakuplja – papira, metala, plastike, stakla, električnog i elektroničkog otpada, otpadnih baterija i akumulatora, otpadnih vozila i gume, granevnog i medicinskog otpada, te otpadnog tekstila. Zakonski prijedlog predviđa kako će se do 1. siječnja 2020. osigurati priprema za ponovnu uporabu i recikliranje polovice ukupno prikupljenog papira, metala, plastike i stakla iz domaćinstava. Usvoji li se zakon prema aktualnom prijedlogu, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave trebat će već do konca 2013. posredstvom svojih komunalnih tvrtki osigurati smanjenje biorazgradivog komunalnog otpada koji se odlaže na odlagališta na 75 % ukupne količine biorazgradivog komunalnog otpada proizvedenog u 1997., uz obvezu da se količina odloženog biorazgradivog komunalnog otpada do konca 2016. smanji za 50% u odnosu na količine iz 1997., te da se do konca 2020. dodatno smanji kako bi iznosila 35% količine iz referentne godine. ”Tek 12 posto Zadrana odvaja papir od ostalog otpada”, napominje Ćurko, te dodaje kako se planira bolja tehnološka opremljenost komunalnih tvrtki, a za granane će se osigurati nacionalna kampanja. Kućanstva će sredinom ljeta dobiti još jednu kantu, te će onima koji poštuju pravilnik odlaganja otpada biti smanjen račun za komunalne usluge.
(Iva Pejković, 24.04.2012. ezadar.hr)
Preuzmite kompletan članak Samo 12 posto Zadrana odvaja papir – ezadar