
Tijekom 2018. godine, na server Zelenog telefona ukupno je zaprimljeno 115 različitih prijava i upita povezanih s okolišem. Najveći dio prijava odnosi se na probleme s otpadom (51), a po učestalosti tema slijede: zelenilo (17), gradnja (9), vode (9), šume (8), razno (7), rudarenje (6), tlo (5), zrak (2) i promet (1).
U kategoriji „otpad“, najviše zabilježenih upita je vezano uz mjesto prikupljanja različitih vrsta otpada (18), a slijede prijave divljih deponija (10), prijave izlijevanja otpadnih voda u okoliš (13) te ostali upiti i prijave vezane uz neispravne kontejnere, upite o vrećicama za papir i plastiku iz „Čistoće“ d.o.o. te ostalo.
Prijave vezane uz gradnju najvećim su se dijelom odnosile na slučajeve nasipavanja obale od kojih je veći dio bio nepropisan, odnosno bez odgovarajućih dozvola.
Prijave vezane uz šumu su se uglavnom odnosile na sječu šuma, od kojih se dio odnosi na sječu bez svih pravovaljanih dozvola, a dio na sječu s dozvolom.
Prijave u kategoriji „rudarenje“ se uglavnom odnose na probleme s kamenolomom poviše Bibinja vezano za koje građani/ke sustavno prijavljuju smetnje zbog prašine. Što se tiče tla i voda, najveći dio se odnosi na prijave ilegalnih ispuštanja otpadnih voda iz septičkih jama u more i tlo.
Od ukupnih 115 prijava, 75 je zatvoreno dok se ostale prijave i dalje vode otvorenima zbog nedostatka povratnih informacija od prijavitelja i/ili nadležnih službi i/ili zbog složenosti i ozbiljnosti problema (npr. izgradnja pretovarne stanice na Pagu, kamenolom u Bibinjama, različita odlagališta otpada, građevni otpad u Šepurinama, izlijevanje otpadnih voda u more itd.)
Suradnja s građanima/kama je tijekom ove godine bila jako dobra. Dio jednostavnijih prijava/upita je riješen vrlo brzo u suradnji s građanima/kama nakon što bismo im dali informacije vezano uz prijavu/slučaj (kome prijaviti slučaj, kome se još obratiti) ili bismo im proslijedile odgovor koji bi u kratkom roku stigao od nadležnih institucija. Neke od prijava su zatvorene kao rezultat angažmana samih prijavitelja/ica – samostalne prijave institucijama te suradnja s medijima i organizacijama civilnog društva.
Suradnja s javnim službama s područja Zadarske županije je bila dobra, ali uvelike ima prostora za poboljšanje jer od nekih službi i dalje ne dobivamo redovite povratne informacije. Tijekom perioda trajanja projekta obavljeno je više sastanaka s predstavnicima javnih službi Grada Zadra s ciljem upoznavanja i poboljšanja buduće razmjene informacija i suradnje.
Radionice i ostale aktivnosti
– Radionica „Pletemo s novinama“ na KvartArt festivalu
– Radionica recikliranja papirom – izrada adventskih vijenaca od starih novina
– Izrada platnenih vrećica za kupovinu od staroga tekstila
– Radionica izrade prirodne kozmetike
Ukupno je 50 ljudi različita uzrasta sudjelovalo na četiri održane radionice. Na svakoj od radionica se razgovaralo o pravilnom odvajanju otpada, kreativnim mogućnostima za recikliranje otpada te načinima kako utjecati na smanjenje otpada, osobito plastičnoga.