
U sklopu projekta Javno zagovaranje i praćenje politika vezanih za obnovljive izvore energije održana je 10. svibnja u Zadru prva od četiri regionalne radionice s ciljem osnaživanja kapaciteta udruga i zainteresirane javnosti za sudjelovanje u procesima odlučivanja na području obnovljivih izvora energije
U projektu sudjeluju Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) iz Zagreba, Eko Liburnia iz Rijeke, Eko-Zadar iz Zadra, Press centar za okoliš iz Osijeka, Zvono uz Kupu iz Zamršja kod Karlovca i Energetski institut „Hrvoje Požar“ iz Zagreba. Projekt financijski podupiru Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva i Europska unija u sklopu IPA programa. Do konca godine radionice će se održati i u Osijeku, Karlovcu i Rijeci.
Djelovanjem na stranke do zelene energije
Riječ je o projektu čiji je specifičan cilj, posredstvom utjecanja na donositelje odluka i predlaganjem konkretnih rješenja, malim proizvođačima, pojednostavniti administrativni postupak stjecanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora, i time ubrzati razvoj hrvatske energetike u održivom smjeru.
Pravilnikom o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije proizišlom iz Zakona o tržištu električne energije (NN177/04) propisani su uvjeti za stjecanje statusa povlaštenog proizvođača električne energije. Ovaj status može steći proizvođač koji u pojedinačnom proizvodnom objektu istodobno proizvodi električnu i toplinsku energiju, koristi otpad ili obnovljive izvore energije za proizvodnju električne energije na gospodarski primjeren način usklađen sa zaštitom okoliša.
Ovaj pravilnik, kako je u svom izlaganju istaknula Maja Božičević Vrhovčak, ne predviđa značajnija pojednostavljenja za male proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora za kakve građani imaju najaviše interesa.