Pet udruga započinje s provođenjem projekta koji ima za cilj malim proizvođačima pojednostavniti administrativni postupak stjecanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora. Riječ je o aktivnostima koje će se provoditi u okviru partnerskog projekta „Javno zagovaranje i praćenje politika vezanih za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost u RH“ kojeg provode udruge Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) iz Zagreba, Eko Liburnia iz Rijeke „Eko-Zadar“ iz Zadra, Press centar za okoliš iz Osijeka i Zvono uz Kupu iz Zamršja kod Karlovca, a uz financijsku potporu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
Pravilnikom o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije proizišlom iz Zakona o tržištu električne energije (NN177/04) propisani su uvjeti za stjecanje statusa povlaštenog proizvođača električne energije. Ovaj status može steći proizvođač koji u pojedinačnom proizvodnom objektu istodobno proizvodi električnu i toplinsku energiju, koristi otpad ili obnovljive izvore energije za proizvodnju električne energije na gospodarski primjeren način usklađen sa zaštitom okoliša.
Procedura je složena, a u nekim koracima čak i nedovoljno definirana, pa ni tvrtkama koje ulažu sredstva u postrojenja koja se u kontekstu obnovljivih izvora energije smatraju velikima (primjerice, vjetroelektrane ili elektrane na bioplin čije snage iznose nekoliko megavata) nije jednostavna. Ipak, najveće poteškoće u svladavanju procedure imaju upravo mali proizvođači za koje gotovo i ne postoje pojednostavljenja. S obzirom na činjenicu da se radi o pojedinačnim investitorima zainteresiranima za uporabu obnovljivih izvora energije, najčešće u okviru svog vlastitog domaćinstva, za takve je proizvođače potrebno pojednostaviti i olakšati proceduru stjecanja statusa povlaštenog proizvođača i sklapanja ugovora o otkupu električne energije po povlaštenoj cijeni.
Strateški cilj partnerskih organizacija u ovom projektu je utjecati na povećanje udjela proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije čime se ne samo smanjuje emisija CO2 u okoliš, već i utječe na povećanje energetske neovisnosti zajednice i pojedinca. Utjecanje na donositelje odluka kako bi pojednostavili postojeći administrativni postupka stjecanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije cilj je projekta „Javno zagovaranje i praćenje politika vezanih za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost u RH“ usvojen na radionici održanoj u Zagrebu 24. i 25. veljače na kojoj su uz partnerske organizacije sudjelovali i predstavnici Zelene akcije, ODRAZ-a, Velebitske udruge Kutarevo, udruge Franjo Koščec, Zelene Istre, Hrvatske udruge stručnjaka zaštite prirode i okoliša, Agencije za društvene promjene, Brodskog ekološkog društva, udruge Čebarjon, udruge Snaga Zemlje, Centra za ekologiju i energiju, Udruge za održivi razvoj i Zaštitarsko-ekološke udruge “Senjar”. Kao gosti predavači na radionici su sudjelovali i Vesna Bukarica s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Jasenka Nećak ravnateljica Uprave za atmosferu i gospodarenje otpadom u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Lidija Živčić iz udruge FOCUS (Ljubljana), Toni Vidan iz Zelene akcije, Sandra Pernar iz GONG-a, potpredsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša Mirela Holy i Domagoj Krnjak, tajnik Odbora. Ova radionica je prva u nizu radionica u sklopu projekta „Javno zagovaranje i praćenje politika vezanih za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost u RH“. Do konca godine održati će se i četiri regionalne radionice u Zadru, Osijeku, Karlovcu i Rijeci.
-Projekt je na nacionalnoj razini značajan iz dva razloga. Ostvarenjem njegovog konkretnog cilja, a to je pojednostavljenje procedure stjecanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora energije, povećat će se broj malih instalacija obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj, čime će se pridonijeti nacionalnim ciljevima u pogledu udjela obnovljivih izvora u ukupnoj strukturi energenata. Hrvatska, valja napomenuti, kasni za zacrtanim ciljevima. Pridonijet će se i smanjenju emisija stakleničkih plinova, očuvanju okoliša, smanjenju uvozne ovisnosti hrvatske energetike, otvaranju novih radnih mjesta u sektoru obnovljivih izvora energije i ujednačenijem regionalnom razvoju. Istodobno će se i povećati zanimanje i ojačati uloga pojedinaca u energetskom sektoru, za kojeg se javnost u pravilu zanima samo kad dolazi do porasta cijena energije i energenata ili kad se planira izgradnja novog energetskog objekta. Sudjelovanjem javnosti, a posebice organizacija civilnog društva, u praćenju i utjecanju na politike vezane uz obnovljive izvore energije otvorit će se novi komunikacijski kanali između civilnog, javnog i poslovnog sektora, a organizacije civilnog društva svojim će konstruktivnim nastojanjima postati važan saveznik na polju održivih načina proizvodnje i potrošnje energije, istaknula je dr.sc. Maja Božičević Vrhovčak, predsjednica DOOR-a.
-Udruga „Eko-Zadar“ je u 2009. započela s informiranjem javnosti o mogućnostima korištenja obnovljivih izvora energije. Zadarska županija u prosjeku ima oko 2.300 sunčanih sati godišnje, a na vanjskim otocima broj godišnjih sunčanih sati je oko 2.500. Projekt smo nazvali „Žetva sunca“ i u udrugu se javio značajan broj građana koji su se informirali o potrebnoj dokumentaciji i o mogućnostima dobivanja poticaja. Preko vijećnika u Županijskoj skupštini zatražili smo sufinanciranje ugradnje solarnih kolektora, te je Zadarska županija koncem prošle godine pokazala dobru volju raspisivanjem natječaja za sufinanciranje ugradnje solarnih kolektorskih sustava u svrhu pripreme tople vode u kućanstvima s maksimalno 10.000 kuna. Sufinanciranje ugradnje solarnih kolektorskih sustava prvi je korak, a sljedeći korak treba biti sufinanciranje ugradnje fotonaponskih sustava. Uključili smo se u ovaj projekt jer vjerujemo kako je regionalnom suradnjom udruga moguće utjecati na donositelje odluka da pojednostavljenjem administrativne procedure značajan broj pojedinaca ostvari svoju energetsku neovisnost i doprinese energetskoj neovisnosti Hrvatske. Smatramo kako u postizanju tog cilja, i centralna. i lokalne vlasti mogu prepoznati zajednički interes i konkretizirati ga u vidu sufinanciranja, rekla je Atana Grbić, predsjednica udruge „Eko-Zadar“.
“Eko-Zadar” partner u projektu Udruge za lakši put do statusa povlaštenog proizvođača
Eko Zadar
|
28. veljače 2011.
|