Članovi Lokalne akcijske grupe (LAG) za pilot područje koje obuhvaća Benkovac, Biograd na moru, Lišane Ostrovičke, Polaču, Pašman, Pakoštane, Stankovce, Sv. Filip i Jakov i Tkon na trodnevnoj su radionici, koja se u Biogradu održala od 12 do 14. lipnja, odredili osnovne smjernice razvitka pilot područja s naglaskom na unaprjeđenje poljoprivrede i ruralnog turizma.
Lokalna akcija grupa osnovana je kako bi implementirala Leader pristup. Riječ je o metodi izrade razvojne strategije koja koristi pristup “od dna prema vrhu“ pri čemu se saznanja o problemima i potrebama sredine u kojoj se implementira stječu na terenu. Leader pristup postoji u okviru projekta PHARE 2005 “Izgradnja institucionalnih kapaciteta i podrška provedbi SAPARD/IPA-RD programa u Hrvatskoj”, radi na uspostavljanu međusektorske suradnje s ciljem stvaranja Lokalne razvojne strategije. Riječ je o stvaranju pretpostavki za implementaciju Leader pristupa koji bi, uz potporu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja u konačnici trebao dovesti do povlačenja financijskih sredstava iz, danas pretpristupnih, a sutra strukturnih fondova Europske unije.
Leder pristup, koji je u Europi pokrenut još 1991. nastoji poticanjem lokalnog sudjelovanja u pripremi i primjeni strategija održivog razvoja stvorit bazu razvoja ruralne politike putem poticanja ruralnih područja da otkriju nove načine da postanu ili ostanu konkurentna, da na najbolji način iskoriste svoje prednosti i da uspješno prebrode sve zapreke s kojima se susreću, kao što su sve starije stanovništvo, manjak uslužnih djelatnosti ili nedostatak radnih mjesta.
Kad je riječ o zadarskom pilot-području zanimljivo je primijetiti kako ono objedinjuje tri geografski različita područja koja mogu predstavljati Zadarsku županiju u cjelini pri čemu otoke zastupaju Pašman i Tkon, priobalje Biograd, Sv. Filip i Jakov i Pakoštane, a zaleđe Benkovac, Lišane Ostrovičke, Polača i Stankovci.
Lokalna akcijska grupa (LAG) sastavljana je od opunomoćenika lokalnih samouprava u Benkovcu, Biogradu na moru, Lišanima Ostrovičkim, Polači, Pašmanu, Pakoštanima, Stankovcima, Sv. Filipu i Jakovu i Tkonu, te predstavnika Zadarske županije, Udruženja obrtnika Zadar, UNDP-a, ZADRA-e (Razvojna agencija Zadarske županije), Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu, te udruga “Eko-Zadar“ iz Zadra, “Donje more“iz Tkona i Udruge proizvođača povrća Zadarske županije i zadruga “Orkula“, “Vino i masline“ i “List“. Na čelu LAG-a je Radoslav Bobanović, izabran kao opunomoćenik polačke zadruge “Vino i masline”.
Odrednice razvojne strategije pilot područja utvrđene su GOPP metodom, što je kratica od German tecnical Co-.peration, koja je utemeljena na konsenzusu svih sudionika, članova LAG-a, oko problema u okruženju i postupaka koji dovode do njihovog rješavanja. U prepoznavanju problema i rješenja članove LAG-a vodio je Vassilis Bellis, generalni direktor grčke Razvoje agencije iz Karditsa An.Ka. S.A. koja je oformljena iz sličnog pilot projekta provedenog u provinciji Kalambaka.
Članovi LAG-a sastat će se ponovo u srpnju kada će pod vodstvom Michaela Heagertyja biti provedena SWOT analiza (analiza jakih i slabih strana, mogućnosti i prijetnji), nakon čega će Skupštini Lokalnog akcijskog partnerstva biti predstavljen nacrt Lokalne razvojne strategije.