
U organizaciji udruge “Eko – Zadar” 6.lipnja je punoj dvorani nekadašnjeg diska u Malom Ižu, održano predavanje „Kako zazeleniti svoj smještajni objekt i ciljano zainteresirati eko-prijateljske goste“.
Predavanje je uz power point prezentaciju vodila Nastja Logar, zastupnica Ecobnb platforme za Hrvatsku. Na početku predavanja Nastja je prisutnima približila pojam održivog turizma, ali i ideju uređenja privatnih smještajnih kapaciteta na način da budu privlačni posebnoj kategoriji turista, ekološki osviještenim posjetiteljima. Naglasak je stavljen na održivi turizam što uključuje boravak gostiju u održivim smještajnim objektima, ponudu domaćeg i lokalnog, te unikatnih suvenira, ali i odgovoran način putovanja i posjećivanje jedinstvenih i još „neotkrivenih“ lokacija u Dalmaciji.
Što je održivi turizam i kako iznajmljivači mogu pridonijeti održivom turizmu?
Održivi turizam u obzir uzima društvene, okolišne i gospodarske učinke, poštuje kulturološki integritet, ekološke procese, biološku raznolikost i one sustave na kojima se temelji život, stvara dobrobit i blagostanje cjelokupne zajednice, pa u konačnici i društva u cjelini, uzimajući u obzir potrebe kako turista, tako i njihovih domaćina.
Jednostavno rečeno; održivi turizam je pametno raspolaganje turističkim resursima koji su od velike kulturne i prirodne vrijednosti.
Održivi turizam živi u harmoniji s prirodom i lokalnom zajednicom, a primjenjiv je kod svih dionika u turizmu kao i u svim destinacijama.
Ekološki aspekti održivog turizma su:
- Pametno raspolaganje vodnim resursima
- Pametno raspolaganje električnom energijom
- Recikliranje
- Selektivno razdvajanje otpada
- Upoznavanje turista s ekološkim mjerama destinacije u kojoj borave
- Kupovina lokalnih i sezonskih proizvoda
- Ekološka sredstva za čišćenje domaćinstava i održavanje osobne higijene
- Zelena mobilnost
- Obnovljivi izvori energije
- Zelena gradnja
Obzirom da su prirodna i kulturna bogatstva naš najveći turistički kapital, turizam mora biti održiv kako bismo sačuvali ta poklonjena nam bogatstva, koja ćemo ostaviti našoj djeci u nasljeđe.
Tko su eko prijateljske osobe?
To su ekološki osviještene osobe, nerijetko vrlo aktivne, bave se različitim sportovima, bicikliraju, meditiraju, bave se jogom….Njihova odjeća je od prirodnih materijala, upotrebljavaju organsku kozmetiku i prirodna sredstva za čišćenje domaćinstva. Kupuju sezonsko i lokalno, imaju svoj vrt, ljubitelji su životinja. Ne koriste plastične vrećice!
Kod putovanja eko prijateljske osobe birat će destinacije s očuvanom prirodom i povrh svega destinacije gdje će uživati mir i tišinu.
Žele se upoznati s lokalnom zajednicom u kojoj borave i doprinijeti očuvanju prirode i okoliša, te često sudjeluju u akcijama čišćenja, ali su vrlo zainteresirani i za branje voća i povrća ili za sudjelovanje u projektima kao što je „Postani pastir na jedan dan“.
Upravo to je ono što doprinosi produljenju turističke sezone i porast cijena u ekološki osviještenom smještajnom kapacitetu.
Na predavanju su svim prisutnima podijeljeni leci „Poštujmo prirodu, čuvajmo okoliš“ i „Kako smanjiti račune za vodu i struju“, a u kratkoj kviz igri podijeljen je i jedan set za uštedu vode i struje koji je osigurao Ecobnb.
Predavanje je održano u sklopu projekta „ZaZeleni otok: Mali Iž“ kojeg financira Grad Zadar, Upravni odjel za gospodarstvo, obrtništvo i razvitak otoka s 10.000,00 kuna i uz angažman MO Mali Iž koji nam je i ustupio prostor nekadašnjeg disca na otoku, te je sve prošlo u savršenom redu.
Ovaj je dokument izrađen uz financijsku podršku Grada Zadra. Sadržaj ovog dokumenta u isključivoj je odgovornosti udruge „Eko-Zadar“ i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Grada Zadra.